stretch_marks

העור שלנו עובר שני סוגים של הזדקנות. הראשון הוא הזדקנות תורשתית או גנטית, כאשר הגוף מפסיק לייצר קולגן ואלסטין בגיל 25. אנחנו מתחילים לשים לב לסימנים ראשונים של הזדקנות בגיל 28, תוך הופעתם הראשונה של קווים וקמטים דינמיים. ככל שהזמן עובר, קפלי העור הנפול נהיים בולטים יותר, תוך כדי כך שגורמים אקסוגניים כגון השמש, עישון, זיהום סביבתי והרגלי תזונה לא בריאים תורמים להיווצרות קמטים וקמטוטים. עור מקומט מזוהה עם זיקנה.

את הקמטים ניתן לסווג או כסטטיים (קבועים) או כדינמיים (הנובעים להבעות פנים). הקמטים הדינמיים נוצרים עקב תנועות או פעילות שרירים באזור הספציפי ואילו קמטים סטטיים מתפתחים בהדרגה לאורך זמן הודות לשילוב של גורמים, כגון: גיל, גנטיקה, נזקי השמש ואורח חיים לא בריא. קמטים דינמיים משתפרים בעזרת צמצום בפעילות השרירי הבעה.

את האפקט הזה ניתן להשיג באזורים מסוימים של הפנים באמצעות הזרקות מבוקרות של בוטוקס. הפחתה בפעילות השרירים אינה מצליחה להסיר או לשפר את הקמטים הסטטיים.

ישנן כמה אפשרויות טיפול שתלויות בגורמים שונים, לרבות מיקום הקמטים, סוג הקמטים (סטטיים, דינמיים), חומרת הקמטים, הגיל והציפיות מהטיפול. הטיפול המתאים הניתן על-ידי מומחה יכול להביא לשיפור דרמטי במצב. לאחר התייעצות פרטית עם ד"ר קזרמן, יידונו דרכי הטיפול אשר עשויות לכלול אפשרויות כגון שימוש במילוי עורי, בוטוקס או חידוש פני העור בלייזר. במקרים מסוימים ניתן להשיג תוצאות מעולות בעזרת שילובם של טיפולים אלו. כדי למנוע את הופעת הקמטים ישנו מגוון שלם של טיפולי מונע, כגון ביו-סטימולציה ע"י מיזותרפיה, או הידרציה ע"י הזרקת חומצה היאלורונית. בהתאם לעורכם ומטרותיכם, ד"ר קזרמן יסייע לכם להחליט על תוכנית הטיפול שתהיה מותאמת לצרכיכם.

קמטים במצח

Glabella הוא אזור המצח הממוקם ישירות בין הגבות ומעל גשר האף. באזור זה ישנן שלוש קבוצות של שרירים שגורמים להופעתם של שני קמטים אנכיים בין הגבות, המכונים לעתים קרובות "מספר 11".

קמטי זעף עמוקים או קבועים לעיתים קרובות גורמות למראה כועס, לחוץ, עייף, מתוח או מוטרד. העלמת קמטי מצח מובילה למראה נינוח, נגיש ורענן יותר.לד"ר קזרמן ישנן כמה שיטות לטיפול בקמטי המצח. בדרך כלל, טיפולים ספציפיים מומלצים על בסיס אישי. בוטוקס הוא הפתרון הטוב ביותר עבור קמטים אלה, מכיוון שהוא פועל על ידי החלשת השריר ומגביל את כמות הפעילות במצח, שבאופן טבעי מעלים את הקמטים.

על-מנת להשיג תוצאה אופטימלית ישנו צורך בהערכת המינון הדרוש ואיתור אזורי ההזרקה. כדי לטפל כראוי באזור הזה, כל שלוש קבוצות השרירים זקוקות לטיפול. אצל אנשים רבים שרירים אלה הם חזקים מאוד, והבחירה במינון ובאזורי ההזרקה חייבת להיעשות על ידי בעל ניסיון וידע באנטומיה ופיזיולוגיה של אזור זה. כאשר קמטים העמוקים מתפתחים עקב שנים של התכווצות-יתר של השרירים באזור זה,קמטים נראים לעין, בעוד שבעת המנוחה – הקמטים הדינמיים הופכים להיות סטטיים. כאשר זה קורה, ייתכן הצורך בטיפול קוסמטי נוסף עם שימוש בחומרי מילוי כגון חומצה היאלורונית במטרה לרכך את הקמטים במנוחה. טיפול זה נעשה בשני שלבים. במהלך הפגישה הראשונה, ד"ר קזרמן מזריק בוטוקס אל תוך ה- Gabella על מנת לרפות את השרירים. שבועיים לאחר מכן המטופל יחזור למפגש השני שבו ד"ר קזרמן יזריק חומצה היאלורונית. מצאנו כי תהליך זה לא רק מאפשר להשיג תוצאה טובה יותר, אלא גם שהתוצאה נוטה להיות ממושכת יותר.

קמטים סביב העיניים

קמטים סביב העיניים 'רגלי עורב' הם קמטים קטנים אשר מופיעים סביב העין. בדרך כלל הם מתחילים מהזווית החיצונית של העין ומתפשטים כלפי חוץ. העור סביב העיניים הוא הדק ביותר על שטח הפנים – במקומות מסוימים עוביו אינו עולה על מילימטר. אבל חשיפות חוזרות ונשנית לקרני השמש האולטרה סגולות, יחד עם הנזק שנגרם לחלבוני קולגן ואלסטין – יכולים לגרום לעור סביב העיניים להפוך לעוד יותר דק. ככל שעורנו יותר חשוף לשמש, כך העור סביב העיניים נהיה שקוף יותר. אור השמש אינו רק מזקין את העור אלא גם גורם לנו למצמץ ובכך לקמט את עור פנינו. עישון והזנחת העור יכולים אף הם להיות גורמי השפעה, אך העובדה היא שחלק מאיתנו פשוט נוטים לפתח את 'רגלי העורב' יותר מאחרים. קמטים אלו נקראים 'רגלי עורב' או 'קווי חיוך' כיוון שהם בדרך כלל נגרמים על ידי חיוך וצמצום העיניים, ולעתים קרובות הם מקבלים מראה שדומה למבנה של כף הרגל של ציפור. אלה הם בין הקמטים הראשונים והבולטים ביותר שנוצרים על פנינו. 'רגלי עורב' ניתנים לטיפול יעיל מאוד בעזרת הזרקות בוטוקס ממוקדות. הערכת האזור תקבע את המינון ואת מיקומי ההזרקה המתאימים אשר תוך טיפול אופטימלי יביא לידי מחיקה כמעט מוחלטת של קמטים הנצרים כתוצאה מפעילות שרירי הפנים. הרפיית השרירים הללו גורמת להחלקה וריכוך של האזור, ומעניקה מראה צעיר יותר. הטיפול עצמו יימשך כחמש – עשר דקות בלבד והנו כרוך בכמה זריקות. בנוסף, אנו מרבים להשתמש במילוי עורי באזורים סביב העיניים. טיפולי לייזר עשויים אף הם להועיל מאוד, במיוחד טכנולוגיית התחדשות העור בלייזר פרקציונלי. כדי למקסם את התוצאות, לעיתים קרובות שילובם של הטיפולים השונים הוא הפתרון המתאים ביותר. רצוי כי הבוחר בשיטת הטיפול בעור ליד העיניים יעשה זאת בהקפדת-יתר. עליכם להתייעץ עם רופא מנוסה אשר ידון עמכם בכל הסיכונים והיתרונות של כל שיטה ושיטה ושיעזור לכם לבחור בטיפול או בשילוב טיפולים הבטוח והיעיל ביותר עבור עורכם וסוג הבעיה הספציפית.

קפל נזולביאלי

קפל אף-שפתי קפל נזולביאלי הוא קמט אשר נמתח מזווית (פינת) האף אל זווית הפה. קפלים אלו מפרידים בין הלחיים לבין השפה העליונה ובד"כ הופכים לבולטים יותר ככל שאנו מתבגרים. הקפלים הללו מהווים אחד מסימניה הראשונים של הזדקנות הפנים הנראים לעין. זוהי הסיבה לכך שקפל נזולביאלי הוא אחד מאזורי הפנים הראשונים שבו מתמקדים טיפולי הצערה ואנטי-אייג'ינג. אמנם קפלים אלה ישנם אצל כולם, עומק הקפל משתנה והקפל נוטה להיות בולט יותר עם הגיל בשל מגוון רחב של סיבות. אחת הסיבות הנפוצות ביותר היא ירידה איטית של שומן הלחי כלפי מטה. אצל תינוקות שומן הלחי הוא גבוה ומתוח, אלא שהשנים חולפות, ולאט- לאט הוא מתחיל להחליק מטה ובכך להעמיק את הקפל נזולביאלי. קפלים אף-שפתיים הנם שונים אצל כל מטופל ומטופל, והמלצותיו של ד"ר קזרמן תהינה תלויות במטרותיו וציפיותיו של המטופל. לחלק מהם תועיל יותר מתיחת העור (כולל מתיחה ללא ניתוח), בעוד שאחרים יגיעו לידי שיפור משמעותי בעזרת חומרי מילוי עורי. לאחר הערכת תווי הפנים, הטיפול הנפוץ הוא באמצעות חומרי מילוי טבעיים אשר בעדינות ישחזרו יצמצמו את הקפלים העמוקים יותר ובכך יביאו לרענון המראה. לאחר הרדמת האזור המטופל, ד"ר קזרמן מזריק חומצה היאלורונית או calcium hydroxyappatite אל מתחת לפני העור. הליך זה מספק מילוי טבעי ל'קפלי החיוך'. הטיפול הינו בטוח, אפקטיבי, אינו כרוך בכאבים, אינו דורש זמן החלמה, וניתן לבצעו אפילו בזמן הפסקת הצהריים!

קמטים פריאוראליים

קמטים פריאוראליים כאשר אנו מביטים במראה, הקווים הדקים והקמטים העמוקים סביב הפה שלנו הם בין הסימנים שאנו מחשיבים לדוחים ביותר. כמו-כן, גם הסיכוי שאנשים אחרים ישימו אליהם לב הוא גדול מאוד. הסיבה היא בכך שאנו נוטים לצפות בפה המדבר בעת השיחה. הקמטים הללו נוצרים עקב שילוב של אובדן נפח, נזקי השמש, ופעילות שרירים הגורמים להיווצרות הקמטים כאשר אנו מדברים, מעשנים, מכווצים את הפה וכו'. למרבה המזל, קמטים פרי-אוראליים ניתנים לטיפול. כדי למזער או אפילו למחוק את אותם "קווי העישון" הדקים והקמטים העמוקים מסביב לפה, ניתן להשתמש בסוגים שונים של לייזרים. המגמה בשנים האחרונות היא לכיוון לייזרים לא-פולשניים, אלה שמטפלים בשכבות הבסיסיות של העור מבלי לחשוף יותר מדי את השכבה העליונה. שיוף העור בלייזר מציע פתרון ארוך-טווח או קבוע לאחר טיפול אחד בלבד בחדר המטפל. זמין גם טיפול זמני באמצעות חומרי מילוי טבעיים אשר מיד משיג תוצאות מצוינות על ידי הוספת הנפח הדרוש כדי להעניק לאזור הפה מראה חלק וצעיר יותר. הוספת כמויות מזעריות של בוטוקס עוד יותר משפרת את התוצאות על ידי הרפיית השרירים שגורמים להיווצרות קמטי השפתיים. כמו-כן, הטיפול מאריך את "חייהם" של חומרי המילוי. קווי המריונטות קווי מריונטה (לעתים המכונים גם "קמטי האכזבה ") הם הקווים שמשתרעים מן הפינות החיצוניות של כל צידו של הפה כלפי מטה לכיוון הסנטר. קווי המריונטה הם ציוני דרך חשובים עבור הרושם הכללי של הפנים. קווי מריונטה עמוקים נוטים להעניק לכלל הפנים מראה עצוב ומוסיפים להם גיל. ישנם אנשים עם נטייה חזקה לפתח את קווי המריונטה, אפילו בגיל צעיר, בעוד שאצל אחרים הקווים הללו כלל לא מופיעים. קפלי המריונטה נוטים להופיע בהדרגה, בעוד שהם מתעמקים עם משך הזמן. תהליך ההזדקנות גורם לאובדן הנפח בפנים. אובדן הנפח בחלקו התחתון של הפנים בתורו גורם להעמקת קווי המריונטה. שיקולים גנטיים כגון תווי פנים, פעילות השרירים ונזקי השמש עשויים גם הם לשחק תפקיד בהיווצרות הקמטים הללו.השיטה הנפוצה ביותר לטיפול בקווי המריונטה היא פשוט למלא את קמטים בחומר מילוי. כאשר HA (חומצה הילאורונית) מוזרקת, הג'ל הרך מוסיף נפח לעור תוך שהוא מחליק את הקמטים הלא רצויים. התוצאות שניתן להשיגן באמצעות חומרי מילוי עורי לטיפול בקמטים בזוויות הפה הנן מדהימות וטבעיות למראה, מעניקות לעור מראה צעיר וחלק יותר, ומשפרות באופן ניכר את מתאר חלק הפנים התחתון. בעקבות הטיפול, האזור המטופל ייראה נח ומשוקם יותר.

לימודי רפואה ברומניה