woman6אחד הגורמים המשפיעים ביותר על בריאות העור הוא קצב ההתחדשות וחילוף תאי העור. אצל ילדים תהליך זה הוא מואץ ושכבות העור מתחדשות בקצב מהיר. אולם ככל שעוברות השנים תהליך זה מואט והעור נראה פחות רענן, שקוף וזוהר כמו בשנות הנעורים. הטיפול בפילינג כימי הינו האפקטיבי ביותר בהתמודדות עם עור שניזוק מקרני השמש. זהו כולל גם טיפול בפיגמנטציה, ובקמטים דקים ואף עמוקים יותר. בנוסף לכך, פילינג כימי עשוי לסייע בהעלמת הסמנים של אקנה והפחתת צלקות האקנה. פילינג כימי מתחלק לשטחי, בינוני ועמוק. פילינג שטחי מסיר רק את השכבה העליונה ביותר של תאי העור והינו דומה לקילוף עור אינטנסיבי. ברוב המקרים פילינג שטחי כולל שימוש בחומצות אלפא-הידרוקסיות ( AHA ) בריכוז גבוה, כגון חומצה גליקולית או חומצת חלב, חומצות ביתא-הידרוקסיות (חומצה סאליצילית) או חומצה טריכלורואצטית ( TCA ). פילינג בעזרת AHA הינו אפקטיבי בטיפול בלקוחות צעירות שאין להם סימני הזדקנות רבים ושרק רוצות לשפר את מרקם וברק העור שלהם. בד"כ ישנו צורך בטיפול חוזר על בסיס קבוע, לדוגמא כל שבוע במשך 6-8 שבועות. הטיפול מלווה בעקצוץ ואי- נוחות קלה בעת הביצוע ובאדמומיות לאחר מכן, אשר נמשכת מספר שעות בלבד. ישנה אפשרות להתקלפות עור קלה במשך כ-2-3 ימים לאחר הטיפול. הטיפול איננו כרוך בזמן השבתה ואינו מלווה בסיבוכים או תופעות לוואי כלשהן. פילינג בעזרת TCA 15% הינו מתאים ביותר לטיפול בסימפטומים קלים עד בינוניים של נזקי השמש. בד"כ העור עובר תהליך הכנה בעזרת משחות רטינואידים במשך 2-4 שבועות לפני הטיפול הראשון.

מטרת ההכנה היא לשפר את התוצאות הסופיות של הטיפול ואף להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי וסיבוכים. מידת הצורך בכך תיקבע ע"י מצב העור וסוג הטיפול שהינך עומדת לעבור. הטיפולים מתבצעים בסדרות של 3-4 מפגשים בהפרשים של שבועיים. גם השיטה הזו כמעט ואיננה כרוכה בתופעות לוואי ודורשת זמן השבתה מינימלי בלבד. אחד מיעדי המפתח בהכנת העור הוא לגרום לכך שעובי האפידרמיס (השכבה העליונה) יהיה חלק יותר. הליך זה מגביר את היספגותו של חומר הכימי וגורם לספיגה אחידה יותר על כל שטח הפנים. זאת ניתן להשיג בעזרת שימוש משולב בקרם במרשם (TRETINOIN או RETIN-А (וחומצת אלפא-הידרוקסי (כחומר מסיר) על בסיס יומיומי. בעת השימוש ב-TRETINOIN חשוב גם להגן על העור בפני השמש ולהשתמש בקרם הגנה בעל פקטור גבוה. אם עורך כהה יותר, הינך בעלת סיכון גבוה להתפתחות שינויים בפיגמנטציה בעקבות טיפולי פילינג כימי. על- מנת למנוע זאת, לפני הטיפול אנו משתמשים בקרם אחר שבמרשם שמפחית את פעילות התאים שמייצרים פיגמנט בעורך (מלנוציטים).

פילינג בעומק בינוני מיועד לטפל בעור שניזוק מהשמש בדרגות בינוניות ובינוניות- קשות. הטיפול בד"כ כולל שימוש בתמיסת TCA בריכוז של 25-35% והינו כרוך בתחושת צריבה עזה בעת הטיפול. במשך מספר ימים לאחר הטיפול עור הפנים יכהה בהדרגה ובסביבות היום ה-5 השכבה הכהה תתחיל להתקלף, ומתחת לה תופיע שכבה חדשה ובריאה של עור ורוד. תהליך הפילינג מסתיים כ-7-10 ימים לאחר הטיפול הראשון. בתקופה זו רובם של המטופלים מעדיפים להישאר בבית, כך שזמן ההשבתה של הטיפול הוא כשבוע אחד. בעת התקלפות העור חיוני ביותר לאפשר לעור להתקלף באופן טבעי ולא לקלף אותו בעצמך – זה עלול לגרום לסיבוכים כגון זיהומים ואף להיווצרות צלקות. תוצאותיו של הטיפול הנ"ל הינן דרמטיות יותר מאשר של פילינג שטחי, אמנם התוצאות האלה באות על חשבון זמן ההשבתה מוארך ואי- נוחות.

אם עורכן ניזוק מהשמש בדרגה קשה, ייתכן ויעלה הצורך בפילינג עמוק על- מנת להגיע לתוצאות אופטימליות. פילינג עמוק מבוצע בעזרת חומר הנקרא פנול (phenol) שחודר אל-תוך שכבות העור התחתיות ויוצר תוצאה מרהיבה ביותר. הטיפול מלווה בכאב עז וחייב להתבצע תחת הרדמה מקומית או כללית. תקופת הקילוף עלולה להימשך מספר שבועות ולעיתים מלווה באדמומיות ממושכת שנעלמת לאחר כ-6 חודשים. פילינג עמוק כרך בסיכון גבוה ביותר לסיבוכים כגון שינויים בפיגמנטציה והיווצרות צלקות. אין אנו מציעים טיפול זה במרפאתנו, אך באם תחליטו שזהו הטיפול הנכון לגביכם, אנו נשמח לתת ייעוץ ולהפנותכם לגורם המוסמך להעניק לכם את הטיפול.