woman3

מאפייני צוואר צעיר הם מרקם עור טוב ואלסטי, קו הלסת מודגש וזווית ברורים בין הסנטר לבין הצוואר.

העור שעל צווארנו הוא אחד אזורי הגוף המוזנחים ביותר. השמש, ולא הזִקנה הכרונולוגית, אחראית ישירות לתשעים אחוז מהקמטים ומשאר בעיות עור. אם לא מטפלים בצוואר, ישנו הבדל חד בין פנים שעברו הצערה לבין הצוואר שעליו מופיעים סימני זִקנה. העור בצוואר שונה מעור הפנים. הוא דק מאוד ויכולת ההתחדשות שלו נמוכה ביותר לכן יש לתחזק אותו ולטפל בו, על מנת להקטין את מראהו המתבגר. בדומה לקמטי פנים, מופיעים קמטי הצוואר בגלל אבדן האלסטיות של העור המזוהה עם תהליך הזִקנה הטבעי.

למרבה המזל, ישנם דברים רבים שתוכלו לעשות כדי להאיט תהליך ההזדקנות העור : מרחו כרם עם מקדם הגנה על הצוואר בכל יום. קרני השמש עלולות לפגוע בעורכם ולגרום לקמטים גם בימים מעוננים או גשומים. בחרו במקדם הגנה בעל ספקטרום רחב ובעל שיעור מקדם הגנה גבוה ומרחו בו את כל הצוואר. יש לחזור על הפעולה אם הינכם נמצאים בחוץ במשך זמן רב. קמטים וקווים עדינים בולטים יותר על עור יבש, ולכן יש למרוח קרם לחות על הצוואר כל יום. בחרו קרם לחות המתאים לעורך. ייתכן שתגלו כי צווארך זקוק לקרם לחות עשיר יותר מאשר פניכם.

עד לאחרונה אפשרויות הטיפול היחידות להצערת צוואר כללו טיפולים נתוחיים בלבד, שנשאו עמם זמן החלמה ארוכתה ולעתים אף סיכונים בלתי קבילים. בשנים האחרונות פורחות השיטות הלא פולשניות המיועדות לטיפול בעור הפנים והצוואר המתדלדל. הבולטת ביותר היא הזרקת חומר המילוי בוטולינום טוקסין הידוע בשמו "בוטוקס", טיפולי לייזר והבזקי האור.
הזרקות בוטוקס ככל שאנו מתבגרים יותר, העור שבאזור צווארנו מאבד את האלסטיות שלו. כתוצאה מכך, עלולים השרירים הנמצאים בין הסנטר לבין הצוואר להפוך לבולטים מאוד. דבר זה נקרא "פלטיסמל בנדס" (), והוא מופיע כאשר השרירים האנכיים הממוקמים בצוואר פועלים יתר על המידה. התופעה הופכת לבולטת יותר כשהצוואר ממשיך לאבד את האלסטיות שלו. ניתן לפתור בעיה זו בעזרת הזרקת רעלן הבוטולינום הידוע בשמו "בוטוקס". ההזרקה מתבצעת במספר מוקדים, באמצעות מחט עדינה מאוד. הבוטוקס מרכך ביעילות את הפלטיסמל בנדס (בייחוד במטופלים בעלי עור אלסטי). השימוש הקוסמטי ברעלן הבוטולינום כמשקם הצוואר המזדקן הוא פרוצדורה פשוטה ויעילה. הבזקי אור היות שבדרך כלל שוכחים למרוח מקדם הגנה על הצוואר ועל החלק העליון של החזה, אזורים אלה עוברים שינויים במהלך השנים בגלל נזק כרוני כתוצאה מחשיפה לקרני השמש. ישנו אף שם למצב ייחודי זה – פויקילודרמה ע"ש סיבט. שינויים אלה כוללים: – הצטמקות העור, בשילוב רכותו ורגישותו המוגברות, יוצר קושי בלענוד תכשיט או בגד העוטף את הצוואר. – כתמים קהים בלתי רגילים בעור הצוואר ובית החזה. – כלי דם מורחבים המעניקים לצוואר מראה של אדמומיות כרונית. הבזקי אור (IPL – Intense Pulsed Light) יכולים לטפל בתופעות אלה.

טיפולי קרן אור מטפלים בשכבת העור הניזוקה שעל פני השטח, תוך כדי כך שהם מעבירים אנרגיית חום לרקמה הנמצאת עמוק יותר. מחקרים קליניים הראו כי לאנרגיית קרן אור קיימת השפעה חיובית על יצירת הקולגן, אשר עוזר לחיזוק העור. במהלך תהליך זה מואץ ייצור הקולגן, והוא מצעיר את העור וממלא את הקווים העדינים והחריצים. כאשר נוצר קולגן חדש, הוא יוצר השפעה מחזקת ומהדקת העוזרת לחיזוק העור ולגמישותו. התוצאה היא מראה עור בריא יותר וצעיר יותר. הידרציה 1) חומצה היאלורונית היא מרכיב טבעי וחיוני של המטריצה החוץ-תאית של העור. לפיכך, היא מטופלת היטב כאשר היא מוזרקת. 2) לחומצה ההיאלורונית יש יכולת טובה ללכוד את המים ולשמור אותם בסביבה שלהם. הזרקת חומצה זו מובילה להשפעה הידראולית רבת עוצמה וארוכת טווח. 3) החומצה ההיאלורונית מאיצה את תאי הפיברובלסט הבלתי פעילים וגורמת להם לייצר חלבוני קולגן חדשים. קולגן זה יבנה מחדש את רקמות העור וייעל את איכותו – בייחוד את האלסטיות והמרקם שלו. החומצה ההיאלורונית נותנת נפח לרקמות העור. ככל שעולה הגיל קיימת ירידה בייצור החומצה ההיאלורונית של התאים, וכתוצאה מכך מאבד העור את מבנהו, נפחו ומלאותו. זריקות החומצה ההיאלורונית מאפשרות את בנייתם מחדש של מאפייני פנים ושל העור בעודן ממלאות את הקמטים והקפלים.