• הנחיות לטיפול נגד הזדקנות העור (אנטי-אייג'ינג): מה נכון ולאיזה גיל?

  הנחיות לטיפול נגד הזדקנות העור (אנטי-אייג'ינג): מה נכון ולאיזה גיל?

  למרות שתהליך הזדקנות העור עקב חשיפתו לשמש (פוטואייג'ינג) משפיע על כל אדם באופן שונה, ישנו מגוון שיטות למניעה וטיפול בבעייה הזאת שמתבססות על השינויים הפיזיולוגיים שחלים בעור. שני מומחים לרפואת עור חלקו איתנו את האסטרטגיות והשיטות בהן הם משתמשים עלמנת לסייע בעצירה ושיפור של סימני הפוטואייג'ינג אצל מטופליהם תוך התחשבות בגנטיקה, תווך הגילאים, סגנון חיים וטיפול בעור.

  הטיפול בעור: הגיל הצעיר

  בקרב מטופלים צעירים ישנה מודעות גבוהה יותר לעובדה כי הנזק שנגרם לעורם זה עתה עלול להוביל לבעיות עור בעתיד. אולם למרות המודעות הזאת, הצעירים הם אלה שמשתזפים הכי הרבה ופוקדים את מכוני השיזוף. גורמים חיצוניים מתחילים להסב נזק לעור עוד בגיל צעיר מאוד. אם העור מקבל חשיפה מוגברת לקרני UV מגיל העשרה ומעלה, הוא עלול להפוך לחסרצבע, מיובש וזקן בשלב מוקדם הרבה יותר מאשר אצל מי שבוחר להשתמש בהגנה רחבתהיקף נגד השמש על בסיס יומי.

  בנוסף לשיטות מניעה מוקדמות לשמירה על בריאות העור, הטיפול נגד פוטואייג'ינג נעשה בקרב מטופלים מסויימים בשנות ה-20 לחייהם. כמה מהטיפולים הללו נחשבים לנחוצים מבחינה רפואית (כמו במקרה של סרטן העור) בעוד שהאחרים נחשבים לטיפולים קוסמטיים (נמשים, נימים סדוקים, קמטים). אנו קובעים את סוג הטיפול בהתאם לבעייה הספציפית. לעיתים קרובות הקבוצה הזאת כבר מקבלת tretinoin בשביל בעיית האקנה, ובהמשך התרופה משמשת גם לטיפול בקמטים. חלק מהמטופלים בגיל הזה יחלו לקבל זריקות בוטוקס.

  שכבות העור החיצוניות הנן המושפעות ביותר אצל המוטופלים שבשנות ה-20 לחייהם. בד"כ השכבות החיצוניות ניזוקות יותר בגיל הצעיר בשל התייבשות שנגרמת ע"י שימוש במוצרים פעילים מדי וחשיפת יתר לקרני הUV. הטיפול בעור בקרב מטופלים בגילאי בי"ס תיכון ואוניברסיטה אמור להיות פשוט ובסיסי, החל ממוצרים בעלי פעולה עדינה שמכילים גורמי לחות מותאמים.

  כאשר המטופלים הגיעו לגיל העשרים ומעלה, ניתן להשתמש במוצרי מניעה כגון נוגדי חימצון בליווי ויטמין C ו-E בתור משחה.

  הזדקנות: השנים המאוחרות

  בד"כ אנשים שאינם מטפלים בעורם בגילאי העשרה והעשרים לחייהם, מחכים עד אשר יופיעו סימני הזדקנות ברורים ורק אז פונים לרופאי עור או לקוסמטיקאים. בפגישת הייעוץ רוב המטופלים מתמקדים בטיפול ולא במיעה.

  בגילאי ה-30, המטופלים מגיעים לקבל זריקות בוטוקס אך ישנם גם כאלה עם סימני פיגמנטציה עקב הריון. את הטיפול בבעיות אלו ניתן לבצע באמצעות לייזר ותרופות במרשם להבהרת העור. מטופלים בשנות ה-30 וה-40 לחייהם, ובמיוחד אלה מהם שמנהלים סגנון חיים לא בריא ועורם נחשף לשמש יתר על המידה, יחלו לסבול מקימוט העור והיפרפיגמנטציה. יתרה על כך, בעיות הפיגמנטציה נוטות להחמיר עם השנים.

  בקרב מטופלים אלה יש להשתמש במוצרים שפועלים למניעת נזק עתידי תוך טיפול בבעיות הקיימות. המרכיבים אותם יש לכלול בטיפול הם פפטידים, רטינואידים ותמציות מתאי גזע.

  כאשר המטופלים מגיעים לגיל ה-40, לסימני ההזדקנות מתווסף אובדן נפח בפנים. מטופלים לקראת שנות ה-50 לחייהם בד"כ פונים לטיפולי עור מקיפים (כולל גם הזרקה) עלמנת לשקם את נפח פניהם שאבד עם השנים. בכל תווך הגילאים האלה, המטופלים נהנים ממגוון טיפולים מקצועיים החל ממסכות וכלה בפילינג שטחי.

  מטופלים בגילאי 50 ומעלה צריכים להשתמש בכל הטיפולים שהזכרנו, אך כדאי להם גם להיזהר מבעיית עור אחרת: קיים סיכוי להתפתחות קרטוזיס בפנים, הן שפיר והן טרוםסרטני. מספר שיטות פועלות עלמנת להסיר את הגידולים האלה.

  בקרב בני 60 ו-70 ניתן להשתמש בexfoliants עדינים כדי לקלף עור מת ובפילרים עם חומצה היאלורונית או בcalcium hydroxylapatite (Radiesse®) . ד"ר לינדר מציין כי בד"כ תהליך הרעת מבנה העור נמשך עשרות שנים וגורם להצטלבות בין קולגן לאלסטין שהתנוון.

  הזדקנות העור עקב חשיפה לשמש (פוטואייג'ינג): מניעה ואורח חיים

  למרות העובדה כי הרגלים כמו עישון ושתיית אלכהל תורמים להתדרדרות והזדקנות העור, הגורם החשוב ביותר במניעת הבעייה היינו הגנה מפני קרני UV שכוללת הפחתת החשיפה לשמש, שימוש בקרמי הגנה וליבוש בגדים שמגינים מפני השמש. קרם הגנה רחבתווך בעל SPF 30 וחוסם UVA (תחמוצת אבץ, טיטניום דוחמצני, avobenzone או ecamsule) מסוגל לספק הגנה גם מפני כוויות שמש מקרני UVB וגם למנוע את ההשפעה המצטברת של UVA על הפוטואייג'גינג.

  עוד גורמים שעשויים לשפר את מראה העור הם דיאטה וספורט. מי שמזין את הגוף שלו הוא בעצם מזין את עורו. הוכח כי פעילות ספורטיבית מקטינה סבירות של מחלות רבות, אובדן עצם, והן מאיטה את התקדמות הדמנציה. כתוצאה מהפעילות, קצב הלב וזרימת הדם מתגברים ובכך מסייעים בלהציף את העור בחמצן, תהליך שנחוץ לתפקוד האופטימלי של עור בריא.

  לכן אדם שמתעמל, אוכל אוכל בריא ושותה מים בשפע באופן טבעי ייראה טוב יותר ועורו יהיה בריא יותר מזה של עצלן שמרבה להשתזף וזולל המון אוכל מהיר. אלה הם ההיבטים ששכלולם מאפשר לנבא את האופן בו יזדקן עורו של אדם זה או אחר.

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply